O mnie

Cześć i witam na moim blogu na temat generowania oszczędności i inwestowania.

Mam na imię Szymon i obecnie pracuje jako dyrektor operacyjny w małej firmie z sektora IT. Wcześniej wiele lat pracowałem jako analityk inwestycyjny oraz kontroler finansowy i operacyjny w funduszu venture capital i private equity.grafika ludzika z kasa, który ma oszczędności i je inwestuje

Moje ulubione i najczęstsze powiedzenia mocno mnie opisujące:

– Kocham excela i google analytics

– Czego nie możesz zmierzyć tego nie możesz poprawić (gdzieś zasłyszane)

Moja historia zawodowa

Na początku mojej kariery jeszcze za czasów studiów nie wyobrażałem sobie, że będę robił inne rzeczy niż makler giełdowy. Giełda pochłonęła mnie bez reszty. Głupio się przyznać, ale jak zaczynałem praktyki w jednym z funduszy inwestujących w startupy to zrobiłem to z myślą, że jeszcze mocniej będę musiał analizować giełdowe spółki w tym także z NewConnect. Okazało się jednak inaczej…musiałem odkochać się w analizie technicznej i poniekąd również fundamentalnej, choć ta druga znacznie bardziej przydała się w mojej pracy.

 Początkowe niezadowolenie i niechęć przerodziło się w pasję. Praca z młodymi spółkami przy ówczesnych dyrektorach inwestycyjnych dały mi ogromy zastrzyk wiedzy, doświadczenia, pracy blisko Zarządów, walczenie o liczby w rachunkach zysków i strat, a nie ich pasywna analiza, odsunęły chęć zostania maklerem na znacznie, znacznie dalszy plan i chyba już na zawsze. 
 

W między czasie zajmowałem się także analizą potencjalnych inwestycji dla naszego funduszu, jak również pisałem różne biznesplany i wnioski, aby uzyskać dofinansowanie środków z Unii Europejskiej. Czas na pochwalenie się, a co, łącznie z moich wniosków pozyskaliśmy ponad 7 mln zł. Dla jednych mało, na mnie ta kwota robi wrażenie.

Później potoczyło się już szybko…wraz z rosnącym doświadczeniem pojawiły się większe zakresy odpowiedzialności, od bycia członkiem w radach nadzorczych na zarządach skończywszy.
 
Przez te wszystkie lata zebrałem praktyczne doświadczenie finansowe, operacyjne, menadżerskie. Ze spółkami przeżyłem kilka sukcesów jeszcze więcej porażek, ale z wszystkiego starałem się wyciągać wnioski. Uznałem, że czas podzielić się trochę moją wiedzą, żeby niektórych zachęcić, a innych przestrzec.
 
Praca ze spółkami nauczyła mnie jednego…najważniejsze to pilnowanie kosztów i inwestowanie tam, gdzie możemy liczyć na zwrot swoich nakładów. Sentencję tę staram się wdrażać w moje życie prywatne.
 
Stąd też na blogu tym pojawiać się będą tematy z branży Venture Capital, Private Equity, będę także pisał o startupach, biznesplanach, moich sposobach na oszczędzenie, ale także o inwestycjach oszczędności. Więcej o tematach na blogu przeczytasz tutaj.
 
A że stara miłość nie rdzewieje wróciłem także na rynek giełdowy, więc można liczyć także na tematy z tego zakresu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
 

 

Prywatnie

 

Szczęśliwy mąż i dumny ojciec, ogromny fan serialu Przyjaciele (FRIENDS).