O blogu

Venture Capital, Oszczędzanie, Inwestycje, Giełda – te tematy będą tutaj najczęściej poruszane.

Blog ten tworzę głównie z myślą o tym, aby podzielić się moją wiedzą z szerszą liczbą odbiorców niż moi najbliżsi znajomi. Uważam, że przez kilka ładny lat zebrałem sporo doświadczenia, które po prostu może komuś się przyda. Z pewnością nie uważam się za eksperta w jakieś konkretnej dziedzinie, ale z pewnością w kilku tematach mam swoje przemyślenia. Planując tego bloga doszedłem do wniosku, że tematy będą pochodzenia szeroko pojętej branży finansowej.

Zdjęcie z notesem na bloga o oszczędzaniu inwestycji i venture capital

Zakładam, że nie każdy mój kolejny wpis będzie ciekawy dla każdego, ale założyłem też, że nie chce zakładać trzech osobnych tematycznie blogów, tym bardziej, że tematy te często będą się przenikać. Z pewnością jednak wybierzesz coś dla siebie, gdyż każdy tekst będzie posiadał odpowiednie tagi, przez co będziesz mógł bądź mogła (Panie też są mile widziane 🙂 ) dokonać szybkiej selekcji interesujących Cię zagadnień.
 

Zaczynając od Venture Capital i Private Equity…

 
W tym zakresie mam największe choć nie najdłuższe z wszystkich tematów doświadczenie i widzę. Lata spędzone nad analizą wniosków inwestycyjnych, pisania biznesplanów, setek spotkań z pomysłodawcami, inwestorami do kolejnej rundy finansowania. Widziałem kilkadziesiąt prezentacji…i najważniejsze, wiem czego oczekuje i co chciałbym usłyszeć inwestor.
 
Dlatego jeśli trafiłeś na bloga poczytać o inwestycjach w startup lub chciałbyś pozyskać finansowanie na swój pomysł to na tym blogu przeczytasz między innymi
 
 1. Jak przygotować dobry biznesplan?
 2. Jak znaleźć inwestora, gdzie go szukać?
 3. Jakie błędy popełniają pomysłodawcy przy aplikacji do funduszu?
 4. Jak wygląda proces pozyskania inwestora?
 5. Jak przygotować analizę i prognozy finansowe dla swojego pomysłu?
 6. NDA – czy to takie niezbędne?
 7. Jak przygotować się na spotkanie z inwestorem?
 8. Niebezpieczne zapisy w Umowach Inwestycyjnych
 9. Na jakim etapie powinien być projekt, aby uzyskać dofinansowanie?
 10. Co jest najważniejszym czynnikiem sukcesu?
 11. Dlaczego tak wiele pomysłów upada?
 12. Najdziwniejsze pomysły jakie analizowałem
 13. Czy zewnętrzny kapitał to zło konieczne?
 14. Czy rzeczywiście bardziej liczy się ciężka praca, czy timing i szczęście?

Oszczędzanie

 
Drugim często poruszanym tematem jest temat oszczędności.
Co prawda jest już bloger-geniusz, który w genialny sposób prowadzi bloga w tej tematyce – oczywiście odsyłam do http://jakoszczedzacpieniadze.pl/o-mnie-i-o-blogu, ale w niektórych tematach, również mam swoją opinie i spostrzeżenia którymi chciałbym się podzielić.
Moje doświadczenie nie jest teoretyczne, co więcej nie będę oszukiwał, nie przeczytałem dużo książek w tym zakresie, ale do nauki oszczędzania zmusiło mnie życie (ale to tragnicznie brzmi 🙂 ). Tak na prawdę, moje oszczędzanie zaczęło się gdy poszedłem na studia. Studiowałem w czasach kiedy student był biedny, a że moim rodzicom z garnka się nie wylewało, musiałem zmieścić się w budżecie który oni jeszcze mi przesyłali oraz chwytałem się prac dorywczych. Wtedy to nauczyłem się jak rodzić sobie z ograniczeniami budżetowymi i żyłem w myśl zasady adapt or die.
 

 

Oczywiście nie było aż tak źle…trzeba było po prostu kupować tańszy alkohol 🙂 Tak na prawdę jednak już wtedy prowadziłem excela z moimi wydatkami, żeby wiedzieć gdzie ubywają mi te środki na życie, nie istniało u mnie takie stwierdzenie „przecież nic nie kupiłem, a już nie mam kasy”. Pilnowanie kosztów pozostało już dziś, mimo, że mógłbym pozwolić sobie na znacznie większe wydatki cały czas jednak staram się nie przesadzać z wydatkami. Z pewnością nie żyję w myśl zasady szlachta się bawi na koszta nie zważa, albo boso, ale w taxi. Uważam, że potrafię trzymać koszty w ryzach (tutaj też przydaje się moje doświadczenie w pracy ze Spółkami, bo oj ile ja się na patrzyłem na co idą środki w Spółkach w które zainwestowaliśmy)  i opowiem Wam jak ja to robię, z czego rezygnuję, bo uważam, że radzę sobie całkiem nieźle. Lubię też myśleć  o sobie jako o osobie oszczędnej, a nie skąpej – choć to już pozostawię Wam do oceny.
 
We wpisach otagowanych oszczędnościami znajdziesz informacje między innymi o tym:
1) Jak zacząć oszczędzać?
2) Czy potrzebne jest mi spisywanie kosztów?
3) Mało znany sposób na zmniejszenie kosztów wynajmu
4) Mój sposób na wydatki nieregularne
5) Poduszka finansowa
6) Twoja wartość finansowa
7) Sztuka negocjacji
8) Oszczędzenie, a skąpstwo
9) Napiwki – dawać, czy nie?
10) Jaki prowadzić finanse domowe – wspólnie czy osobno
11) Jedzenie w restauracjach
12) Czy oszczędzanie i kupowanie dużych porcji jedzenia ma sens?
13) Aplikacje, które pozwalają nadzorować budżet.
14) Jak inwestować oszczędności

Inwestycje, lokaty, spółki giełdowe

 
Na blogu, ale już w mniejszym zakresie, będę także przedstawiał moje ruchy giełdowe, opowiem o mojej strategii i będę udostępniał raz na kwartał plik, który częściowo może pomóc w podjęciu decyzji zakupowej. Na przygotowanie go schodzi ładnych parę godzin, więc będę się tym plikiem dzielił z czytelnikami.
Pamiętaj jednak, że nie należy kopiować moich ruchów, nie jestem w stanie zagwarantować żadnego zysku. Więcej o moich inwestycjach przeczytasz w tej zakładce.

Inne pomysły

 
Rozważam też dział, w którym będziecie przesyłać do mnie prośby o analizę jakieś oferty, będę szukał haczyków i opiniował czy dana oferta wydaje się być bezpieczna. W dziale tym będę też przedstawiał najlepsze oferty i promocje ale tyko takie z jakich ja korzystam. Jak znajdzie się jakaś fajna lokata też z pewnością będę o niej informował, choć takich stron jest już cała masa.
 

 

Koniecznie też musisz wiedzieć, że treści na blogu są wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.