Jak zaoszczędzić na prądzie?

jak oszczędzić na prądzie

Część z Was zastanawia się zapewne w jaki sposób można obniżyć rachunki za prąd. Ja również zastanawiałem się, czy jest gdzieś pole do manewru, aby płacić jeszcze mniej. Pamiętać jednak należy o tym, że oszczędzanie na prądzie to oszczędzanie bardzo długoterminowe. Bo o jakich oszczędnościach można mówić, jeśli ja za prąd dla 3 osobowej rodziny płacę około 100 zł? Kupowałem nowy sprzęt, żarówki energooszczędne, więc nie oszukujmy się dużych oszczędności miał nie będę. Ale ja na to patrzę inaczej…A mianowicie, czy jest szansa na to, aby bez żadnego uszczerbku dla mojego dotychczasowego życia wprowadzić taki system, który spowoduje, że będę wstanie zaoszczędzić choćby nawet 100 zł rocznie? Z tak postawionym pytaniem kupiłem miernik do prądu i zacząłem mierzyć zużycie poszczególnych urządzeń…niektóre testy zaskoczyły samego mnie.

Ile kosztuje i ile prądu pobiera sprzęt codziennego użytku.

Gdy tylko kupiłem miernik to w zasadzie z ochotą przystąpiłem do mierzenia w zasadzie wszystkiego co było pod ręką, w ruch poszły, ładowarki, komputery, serwery, telewizory, czajniki, lodówki, żelazko zmywarka, pralka, odkurzacz…efekt…miałem naprawdę czysto w domu i wszystko wyprasowane…fajnie, że moje testy już na coś się przydały J

Największe zaskoczenie testów, czyli ile prądu pobiera pralka?

Bezapelacyjnym niechlubnym zwycięzcą okazała się pralka…tak pralką, ta która przez każdą rodzinę używana jest za pewne w sobotę raz w tygodniu przez 2 godziny. Dlaczego akurat pralka? Otóż okazało się, że niewłączona pralka, która jest podłączona do prądu pobiera 16W…czyli na godzinę około 0,016 kWh. Jak już wiecie z tego artykułu ( link )to koszt rzędu 0,00848 zł. Tak nawet nie cały grosz…Ktoś z Was sobie może pomyśleć, co za debil z tego Szymona, oszczędza nawet nie jeden grosz…ale właśnie dlatego pisałem, że na oszczędzanie prądu musimy spojrzeć w dłuższym horyzoncie czasowym. Spójrzcie jak ja do tego podchodzę…

W ciągu całego tygodnia pralka powinna być uruchomiona powiedzmy dwa razy (łącznie 3 godziny – nie zakładam jakiś ekspresowych programów, ani tych z gotowaniem). Oznacza to, że przez pozostałe godziny w tygodniu jest w ogóle nie potrzebna. Czyli przez 165 godzin w tygodniu pralka jest niepotrzebna. Czyli realne wyciągnięcie pralki z gniazdka przez tydzień pozwala nam zaoszczędzić około 1,40 tygodniowo, czyli w skali roku daje nam to oszczędność 72,8 zł rocznie. Mało? Dla mnie dużo biorąc pod uwagę, że to tylko jedno z wielu urządzeń, które pozwolą mi realnie zaoszczędzić, a jedyne co muszę zrobić wyjąć wtyczkę z gniazdka po skończonym praniu. Proste.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo można tutaj pomyśleć o tym, aby wstawiać prania na krótkie programy – i tutaj moja podpowiedź do męskiej części czytelników mojego bloga (tak pralki mają programy w zależności od materiału, temperatury, wirowania – ja też dowiedziałem się o tym niedawno 😉 ) . Przy ustawieniu krótszych programów zużywamy mniej prądu. W mojej pralce (ma około 2 lata więc raczej nowa) godzinne pranie pobiera 0,78kWh, dwugodzinne około 1,4 kWh, półgodzinne 0,5kWh. My bardzo często używamy programu szybkiego, bądź średniego (nie pracujemy fizycznie, nasze ubrania wymagają raczej odświeżenia, a nie wyczyszczenia, więc z efektów krótkiego prania jesteśmy zadowoleni), przekłada się to na realne oszczędności. Gdybyśmy używali długiego prania wówczas pranie kosztowało by nas około 0,74 zł za prąd, a przy półgodzinny kosztuje nas 0,27 zł – realnie oszczędzamy 0,47 zł na każdym praniu…mało…ale znowu perspektywa. Skoro robimy dwa prania w tygodniu to realnie oszczędzamy już 0,94 zł, czyli rocznie około 49 zł.

Podsumowując na samej pralce jestem w stanie zaoszczędzić ponad 120 zł rocznie, a to tylko jeden sprzęt. Chcę też zwrócić uwagę na to, że moje urządzenia są stosunkowo nowe, jeśli w Twoim domu posiadasz starą pralkę różnica będzie znacznie większa. Dla ciekawskich moja pralka w maksymalnym momencie pobierała 2387W.

Ile prądu pobiera zmywarka?

Drugie też stosunkowo duże zdziwienie to zmywarka…nieuruchomiona zmywarka podłączona do prądu pobiera 9W. Czyli 0,009kWh. Teraz zależy od tego jak często używacie zmywarki u nas przy małym dziecku minimum raz dziennie na około 30 min (używamy ekonomicznych programów), czyli zmywarka podłączona do prądu bezużytecznie kosztuje nas rocznie około 40 zł. Program 30 minutowy zmywarki pobiera około 0,79kWh, 2 godzinny program ma już tych kWh 1,7 (nie rośnie proporcjonalnie), ale daje to nam oszczędności 0,91 kWh na mycie. Rocznie zmywarka działa u nas (przy założeniu średnio raz dziennie) około 365 razy, czyli używając krótkich programów oszczędzamy około 176 zł. Łącznie na zmywarce mogę oszczędzić nawet 216 zł. Oczywiście zweryfikujcie sobie tutaj, czy program 30 minutowy Was zadowala, czyli, czy na pewno naczynia po takim zmywaniu są po prostu czyste. Zmywarka w maksymalnym momencie pobierała 2281 W

Ile prądu pobiera czajnik elektryczny?

Kolejny na stół trafił czajnik elektryczny. Tutaj na szczęście sam kabel nie pobierał prądu, ale były duże różnice i znalazłem spore pole do oszczędności. Zrobiłem test, który polegał na tym, że najpierw wstawiłem małą ilość wody – czyli tyle ile potrzebowałem na dwie szklanki wody. Czajnik zagotował taką ilość wody w 1 minutę i 47 sekund, pobrał w tym czasie 0,05kWh, następnie po wystygnięciu wody zalałem cały czajnik wody, wrzątek pojawił się po 4 minutach i 56 sekundach zużywając 0,16kWh. Czyli gotując ilość wody, którą potrzebuję a nie cały czajnik wody byłem w stanie zaoszczędzić 0,11kWh, czyli blisko 6 groszy. Pamiętajcie, że to jedno uruchomienie. Myślę, że każdy z nas przynajmniej dwa raz dziennie używa czajnika…wstawianie nie pełnych czajników a wg potrzeb może dać oszczędność nawet 44 zł rocznie.

Ile prądu zużywa Telewizor?

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie wie, że telewizor w tzw. trybie standby, pobiera prąd, jednak nie każdy wie, ile w ten sposób jest w stanie zaoszczędzić. W przypadku mojego 47 calowego telewizora tryb standby pobiera od 0 do 30 W chwilowego poboru, średnio w czasie mojego testu w przeciągu 2 godzin i 14 minut telewizor pobrał 0,04kWhm czyli niecałe 0,02kWh na godzinę, czyli 1 grosz na godzinę kosztuje tryb standby – czyli nie włączony telewizor. Teraz zależy ile czasu oglądacie TV, ja raczej jestem fanem komputera więc telewizor działa może średnio 2 godzinny dziennie (mniej w tygodniu więcej w weekendy). Oznacza to, że tryb ten kosztuje mnie rocznie 80 zł.  Z kolei oglądanie telewizji przez 1 godzinę 27 minut to koszt około 0,0477 (0,09kWh) co daje około 0,06 kWh na godzinę, czyli 0,032 zł.

Ile prądu zużywa Komputer-Laptop

– niestety, ale sam kabel od laptopa, nawet jeśli komputer nie jest podłączony pobiera 9W prądu – podobnie jak niewłączona zmywarka. Dlatego jeśli w danym momencie nie pracujecie na kablu może warto byłoby go wyjąć? Każda godzina to około pół grosza oszczędności. Ja jednak pracuję głównie mając jednak włączony kabel, więc to pole nie dla mnie. Natomiast załóżmy, że wyjmujemy kabel gdy kładziemy się spać i idziemy do pracy, wówczas przez około 16 godzin możemy zaoszczędzić 8 groszy dziennie – rocznie około 30 zł. Komputer podczas pracy zużywa różne ilości prądu w zależności od tego co się robi, ale pobór prądu wahał się od 19W do 39W, średnio przez 2 godziny i 17 minut zużycie wyniosło 0,05kWh, czyli na godzinę 0,022kWh (0,011 zł).

Osobiście trochę nie wyobrażam sobie obserwacji baterii i patrzenia co chwilę na komputer wyciąganie kabla i wkładania, ale w podsumowaniu przekaże Wam sposób, który ja zastosuję, aby zaoszczędzić choć trochę.
Ile prądu zużywa router – coraz więcej ludzi ma w domu WiFi, więc postanowiłem zmierzyć i jego zużycie. Zużycie prądu w moim routerze Wifi kształtuje się od 7 do 9 W, natomiast przez 6 godzin zużył około 0,05 kWh, czyli na godzinę około 0,008, czyli 0,0044 zł. W tej chwili nie potrzebuję aby router działał w ciągu nocy i częściowo w ciągu dnia, czyli przez około 15 godzin dziennie, bo po co jeśli mnie nie ma w domu? Oznacza to, że dziennie mogę zaoszczędzić ponad 6 groszy, co w skali roku daje 21,9 zł.

Ile prądu zużywa kuchenka elektryczna?

To na co bardzo musimy uważać to kuchenka elektryczna. Jest to prawdziwy zabójca dla naszej kieszeni. Kuchenka elektryczna jeśli używamy wszystkich palników może pobrać nawet ponad 6.000 W, czyli 6kWh, co daje ponad 3 zł na godzinę, a płyty indukcyjne mogą pobrać jeszcze więcej nawet 8kWh. Jeśli gotujemy często i dużo, zwróćmy uwagę, czy aby na pewno musimy używać tylu palników, albo czy możemy zmniejszyć lub wyłączyć kuchenkę wcześniej bo jedzenie jeszcze dojdzie na rozgrzanej patelni. Oczywiście to skrajność, ale warto na to zwrócić szczególną uwagę.

Pozostałe urządzenia, które sprawdziłem to:

Ile prądu zużywa Ładowarka do telefonów?

Sama włożona do gniazdka, ale nie ładujące– 0, podłączona 7W, czyli około 0,003 zł

Ile prądu zużywa żelazko?

żelazko ma to do siebie, że ono co jakiś czas się wyłącza, natomiast średnia na godzinę wyszła 1,4 kWh, czyli około 0,75 zł.

Ile prądu zużywa Toster?

0,6kWh, czyli 0,31 zł na godzinę, oczywiście zrobienie kanapki trwa znacznie krócej

Ile prądu zużywa Odkurzacz?

1,2 kWh, czyli 0,63 zł, przy czym mi odkurzanie mieszkania nie zajmuje dłużej niż 20 min.

Ile prądu zużywa  Lodówka?

Lodówka pobiera 0,05kWh na godzinę, czyli około 0,026 zł. Niestety lodówka musi być uruchomiona przez 24 godziny co powoduje, że używanie lodówki kosztuje mnie rocznie ponad 232 zł

Ile prądu zużywa piekarnik elektryczny?

Piekarnik elektryczny pobiera około 3,5kWh, czyli godzinne używanie piekarnika to 1,85 zł.

 

Podsumowując. Jeśli rzeczywiście chcielibyśmy oszczędzić, to skupiając się na kliku urządzeniach, prostym sposobem jesteśmy wstanie zaoszczędzić rocznie ponad 500 zł. Moim zdaniem to gra warta świeczki. Przede wszystkim to co robię to wyciągam wtyczki z gniazdek których urządzeń aktualnie nie używam (głównie pralka, zmywarka), ale dodatkowo to co chcę zrobić i polecam to każdemu to kupić programator do prądu (kosztuje około 20 zł). Programator działa w ten sposób, że o wyznaczonej przeze mnie godzinie odetnie prąd z gniazdka, a o zadanej godzinie włączy go z powrotem.

W tygodniu zatem ustawie tak, żeby jedną moją listwę na której mam telewizor, router, serwer (tak naprawdę stary laptop) ustawię, aby wyłączył prąd od 24 bo o tej godzinie chodzę spać i włączyć je z powrotem o 19, kiedy to jestem w domu. To samo zrobię np. ze zmywarką do której mam utrudniony dostęp, aby ciągle wyłączać i włączać gniazdko. Z pewnością efektami moich oszczędności podzielę się na blogu. Pamiętajcie tylko, żeby nie przesadzać i nie popadać w skrajność z oszczędzaniem, niektóre rzeczy mogą nie mieć racjonalnego sensu, ale z drugiej strony 500 zł rocznie to naprawdę fajny zastrzyk gotówki. U mnie w domu starałem się przekonać żonę, że odkurzanie kosztuje nas trochę pieniędzy i że może lepiej nie odkurzać…niestety ten argument jej nie przekonał, więc i tak musiałem odkurzać 😉

Jeśli uznasz, że artykuł Ci się przydał udostępnij proszę ten artykuł innym i polub mój profil na <a href=”https://www.facebook.com/Oszczednoscieu-873950009414330/”>facebooku</a>

 

Masz pomysł na inny sprzęt, który chciałbyś abym zbadał? Daj mi znać w komentarzu.

Podobne artykuły:

Jak czytać rachunki za prąd? Ile kosztuje prąd? Jak przeliczyć Waty na Kilowatogodziny, a w końcu na złotówki.

Facebook
Google+
http://oszczednosci.eu/2017/05/11/jak-zaoszczedzic-na-pradzie/
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *