Jak czytać rachunki za prąd? Ile kosztuje prąd? Jak przeliczyć Waty na Kilowatogodziny, a w końcu na złotówki.

Ja przeliczyć Wat na kWh, jakie są koszty prądu

Dosyć duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego ile tak naprawdę kosztuje ich codzienne używanie urządzeń elektrycznych. Na ślepo płacą rachunki i nie zastanawiają się dlaczego nagle płacą drożej za prąd. „Znowu podwyżka”, „A to chamy z tej elektrowni” pada często z ust osób przy płaceniu rachunków. Moja ciekawość kosztów powoduje jednak, że nawet jeśli czegoś nie mogę zmienić to chcę wiedzieć z czego wynika koszt mojego życia i za co tak naprawdę płacę.

Jak czytać rachunek za prąd?

Większość z nas rozlicza się systemem połączonym, czyli prognozy i raz na pół roku rozliczenia całości. Jest to wygodne rozwiązanie, bo przez 6 miesięcy płacimy stałą kwotę za prąd, nie musimy zaglądać do faktury, aby dowiedzieć się jaką kwotę mamy wpłacić. Dopiero po okresie rozliczeniowym (zazwyczaj pół roku) przychodzi faktura rozliczeniowa, to z tej faktury często dowiadujemy się ile prądu zużyliśmy. Faktura ta pokazuje wszystkie nasze dokonane przez ten czas wpłaty i sumuje je. Sumuje także już realne zużycie prądu i informuje ile powinniśmy za ten okres zapłacić. Porównując te dane dowiadujemy się ile nadpłaciliśmy, albo ile mamy jeszcze zapłacić. Nadpłata ma miejsce wtedy kiedy zapłaciliśmy więcej zaliczek niż realnie zużyliśmy prądu. Z kolei niedopłata występuje kiedy suma faktur prognozowanych i zapłaconych przez nas w danym okresie jest niższa niż realny koszt.

Rozwiązanie to przy całej swojej wygodzie ma jeden minus. Dopiero po pół roku przychodzi rozliczenie mówiące o tym jaki jest stan naszego rozliczenia. O ile mamy nadpłatę to jest dobrze, gorzej gdy z faktury wynika, że mamy niedopłatę i powinniśmy jeszcze dopłacić do faktur. Kwoty te czasami mogą być duże i jeśli nasz budżet domowy ledwo się spina, wówczas możemy mieć spory problem finansowy.

Czy są inne sposoby na rozliczenie faktur za prąd, czyli co to jest rozliczenie rzeczywiste?

Tak, wiele dostawców energii elektrycznej ma w swojej ofercie tak zwane rozliczenie rzeczywiste. Polega to na tym, że co miesiąc podajemy (lub czasami są automatycznie sczytywane) dane o stanie licznika za dany miesiąc. Wówczas jeśli rozliczamy się takim sposobem płacimy fakturę tylko za realne zużycie. Nie ma obawy wówczas o to, że nagle przyjdzie nam dopłacić 100 czy 200 zł (nie daj Boże) więcej zł. Minusy są takie, że musimy pamiętać o podaniu stanu licznika, bądź pobraniu co miesiąc faktury i dokonać opłaty na różne wartości. Dodatkowo u niektórych dostawców funkcja rozliczenia rzeczywistego jest płatna (nie są to duże kwoty), więc uważajcie na to.

Jak wygląda rachunek za prąd? Z czego składa się rachunek za prąd? Jak czytać rachunek za prąd?

Z czego składa się rachunek za prąd

Jak można zauważyć rachunek za prąd jest składową kilku pozycji. W jej skład wchodzą następujące pozycje:
Energia elektryczna czynna całodobowo
Opłata dystrybucyjna zmienna
Opłata OZE całodobowa
Opłata dystrybucyjna stała
Opłata przejściowa
Opłata abonamentowa.
Możliwe są jeszcze inne opłaty, jak np. opłaty handlowe, stawki sieciowe, czy stawki jakościowe.
Co poszczególne grupy oznaczają łatwo się domyśleć ale po krótce, energia elektryczna – to podstawowy koszt energii – odzwierciedla koszt tego co zużyliśmy, opłata dystrybucyjna – jest to opłata już nie za to ile prądu zużyliśmy, ale za to, że ktoś nam ten prąd dostarczył, opłata OZE – jest to opłata którą ponosimy na rzecz wsparcia odnawialnych źródeł energii, opłata przejściowa – jest to kwota jaką płacimy w związku z zerwaniem kontraktów długoterminowych, opłata abonamentowa – koszt za kontrolę licznika.
Natomiast nie jest ważne za co płacimy, bo powodów do płacenia jak i różnych nazw opłat mogą wymyśleć sobie wiele. To na co chciałbym zwrócić uwagę to, to, że tylko trzy pozycje są zależne od nas – są to energia elektryczna, dystrybucyjna i OZE. Te trzy opłaty są naliczane od naszego realnego zużycia. Co to oznacza? Że nawet gdybym nie zużył 1 kilowatogodziny w miesiącu to i tak faktura byłaby wystawiona na kwotę 7,86 zł (3,91+3,15+0,8) + VAT = czyli 9,6 zł brutto. Czyli prawie 10 zł – jest to tym samym minimalna wartość do jakiej można zmniejszyć koszty energii (oczywiście jest ona nierealna – chyba, że wyjedziemy na miesiąc).

Ile kosztuje mnie prąd?

No właśnie oprócz opłat stałych są też wspomniane wyżej opłaty zmienne zależne od naszego zużycia. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile kosztuje Cię prąd to zsumuj wszystkie opłaty zmienne (0,2546zł +0,1783zł+0,00251zł) – w moim przypadku łącznie daje to kwotę netto 0,43541 zł netto, czyli doliczając VAT 23% – mamy kwotę 0,5356 zł realnego kosztu. Co to oznacza? Że zużycie 1kWh (kilowatogodziny) kosztuje mój portfel ponad 53 grosze + oczywiście do tego opłaty stałe. Zużycie, które wskazuje licznik w kWh (w moim przypadku było to 666 oraz 101, bo miałem wymianę licznika) za  dany miesiąc mnożymy przez cenę. 

Co to jest kilowatogodzina jak wyliczyć kilowatogodzinę i jak to przeliczyć?

No cóż…przyjdzie nam teraz przypomnieć sobie trochę liceum i fizykę – więc jeśli tego nie lubisz przejdź od razu do następnego akapitu. Każde urządzenie elektryczne, podłączone do prądu musi wykonać swoje zadanie, a to podgrzać wodę, a to ochładzać, a pokazać obraz na ekranie. Aby mogło to swoje zadanie wykonać potrzebuje do tego energii. Tak samo jak człowiek który wykonuje jakąś pracę. Aby wykonać pracę potrzebuje energii (my ludzie dostarczamy to sobie w pożywieniu i dobrze  ) Urządzenia potrzebują prądu. Nie zgłębiając się za bardzo Wat jest to jednostka mocy – w skrócie ile energii zostanie zużyte aby wykonać swoją pracę. Teraz kilo to przedrostek jednostki miary oznaczającym 1000. Tak jak kilogram = 1000 gramów, tak kilowat = 1000 wat. Na końcu jest jeszcze godzina – czyli określenie czasu.
1kWH (kilowatogodzina) oznacza ilość energii jakie zużywa urządzenie o mocy 1000 Wat przez godzinę. Wyobraźmy sobie czajnik, którego moc grzałki wynosi 2200 W. Ile zatem kosztuje nas jego użycie. W dużym uproszczeniu, gdyby czajnik ten działał przez godzinę zużyłby około 2200W – czyli 2,2kWh. Czyli mnie takie używanie czajnika kosztowałoby 2,2kWh x 0,53 PLN = 1,17 PLN. No dobrze a gdyby działał ten czajnik przez 10 min? Trzeba to przeliczyć, w prosty sposób. Skoro przez jedną godzinę zużywa 2200W., więc przez 10 min będzie zużywał 6 razy mniej (godzina ma 60 min, a my mamy gotujemy wodę przez 10 min). Czyli 1,17/6 = 0,195 PLN, czyli zaokrąglając 20 groszy.
Poniżej zamieszczam kalkulator do przeliczenia kosztu w zależności od zużycia.

Skąd wziąć informacje ile urządzenie zużywa prądu.

Każde urządzenie, a przynajmniej większość z nich musi posiadać tabliczkę znamionową. Tabliczka znamionowa mówi o tym na jaki prąd działa urządzenie jaką ma moc. Jeśli nie ma takiej tabliczki z pewnością informację taką znajdziecie w instrukcji. Przykład oznaczenia znajdziecie na poniższym rysunku, oznaczone czerwoną strzałką.

jak przeliczyć Wat na złotówki

Podobał się wpis? Polub mój profil na facebooku lub zapisz się do newslettera.

Facebook
Google+
http://oszczednosci.eu/2017/04/01/jak-czytac-rachunki-za-prad-ile-kosztuje-prad-jak-przeliczyc-waty-na-kilowatogodziny/
Twitter

Jedna odpowiedź do “Jak czytać rachunki za prąd? Ile kosztuje prąd? Jak przeliczyć Waty na Kilowatogodziny, a w końcu na złotówki.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *